sobota, 17 grudnia 2011

Dorada duszona


Kolejna propozycja dla osób liczących kalorię i dla entuzjastów ryb. Do jej zrobienia zainspirował mnie jakiś program kulinarny, ale jak zwykle nie wiele z niego zapamiętałem i musiałem mocno improwizować, ale było warto, bo danie wyszło mi całkiem przyzwoicie. Poza tym jak zawsze powtarzam przepisów na ryby nigdy nie za dużo:) Szkoda tylko że ta dorada tak u nas droga. Może można by przyrządzić coś podobnego z inną rybą, nie wiem, ale jeśli komuś się uda to chętnie o tym usłyszę. Aaaa… całe danie oceniam na jakieś 250-300 kcl.



Przygotowanie

Rozgrzać piekarnik do temp. 180C. Rybę pozbawić głowy, kręgosłupa i oskrobać z łusek. Powstałe filety odłożyć. Następnie do małego rondelka wlać wyciśnięty sok z pomarańczy, cytryny, ocet i zagotować. Dno naczynia żaroodpornego posmarować masłem lub oliwą, ułożyć krążki cebuli z pieprzem, na nich filety z ryby skórką do góry i zalać zrobioną wcześniej cytrusową zalewą. Posypać wierzch ryby solą, przykryć naczynie folią aluminiową  i wstawić do piekarnika na ok. 20 min. Kiedy ryba się dusi rozgrzać patelnię z masłem i oliwą i wrzucić na nią cienkie wstążki warzyw, najpierw marchewki, a po kilku minutach cukinii. Smażymy 2-3 minuty i na końcu solimy. Rybę po wyciągnięciu z piekarnika odstawić w ciepłe miejsce i przykryć folią, a pozostały z niej sos przelewać do rondelka i  zredukować o połowę na dużym ogniu. Kiedy wszystkie elementy dania są już gotowe wyłożyć je na talerz i polewać sosem.
 




Składniki dla jednej osoby:

1 niewielka dorada
1 mała marchewka
½ cukinii
sok z jednej pomarańczy
sok z ½ niedużej cytryny
1 łyżka białego octu winnego
½ cebuli lub 1-2 szalotki
kilka ziaren pieprzu
1 łyżka masła
1 łyżeczka oliwy EV
sól

 

niedziela, 11 grudnia 2011

Przystawka z bakłażana i mozzarelli


Ta przystawka to ewidentna pochwała prostoty i chyba trudno o coś jeszcze prostszego. Najważniejsze w tego typu daniach jak i całej włoskiej kuchni jest jakość użytych składników. Polecam zatem znaleźć mozzarellę z bawolego mleka, użyć dobrej albo jeszcze lepiej bardzo dobrej oliwy i słodkiego, dojrzałego pomidora, a efekt macie zagwarantowany.
Wakacje i słońce na talerzu:)

Przygotowanie

Pokroić bakłażana w plastry ok. 1 cm, zgrillować na grillu lub patelni gillowej, posolić i odstawić.  Mozzarellę pokroić w plastry podobnej grubości i ułożyć wraz z bakłażanem na talerzu. Posypać świeżymi pomidorami bez skórki, anchois, listkami bazylii i kawałkami sałaty. Polać oliwą zmieszaną z sokiem z cytryny i popieprzyć. Podawać z grzankami.

Składniki:
 
bakłażan
mozzarella
pomidor
bazylia, sałata
oliwa EV
sok z cytryny
anchois
sól, pieprz

piątek, 9 grudnia 2011

Roladki wieprzowe z karmelizowanym jabłkiem

Oto co zamiast kotletów schabowych można zrobić z dwóch kawałków schabu. Może lekko przekombinowałem i trzeba wsadzić w to trochę za dużo wysiłku, ale jeśli komuś będzie się chciało to polecam, bo wyszło z tego całkiem smaczne danie o sezonowym jesiennym charakterze. Jeśli komuś jednak nie będzie się chciało zwijać rolady, to myślę, że dobrze przyprawiony pieczony schab też powinien tu dobrze pasować. Trudno tę potrawę jednoznacznie zakwalifikować do jakiejś kategorii, bo ani to sałatka, ani przystawka. Najbliższe będzie tu chyba określenie jej jako pewnego rodzaju danie główne.


Przygotowanie

Plastry schabu rozbić tłuczkiem przez folię na grubość 2-3 mm i ułożyć obok siebie tak aby tworzyły całość, posolić, popieprzyć. Jabłka pokroić na bardzo cienkie plasterki, skarmelizować na patelni i ułożyć na schabie. Posypać obficie listkami szałwii i zawinąć w rulon. Posilić popieprzyć, a następnie skręcić ścisło „cukierka” w folii aluminiowej. W tak przygotowanej formie włożyć do wrzątku i gotować ok. 20 min. Wyciągnąć, wystudzić i schować do lodówki. Kiedy rolada będzie już całkowicie schłodzona odwinąć delikatnie z folii, odzyskując pozostałe w niej w formie galaretki soki, które przydadzą się nam później do przygotowania sosu. Podsmażyć równo na złoto ze wszystkich stron i odstawić.

W tym czasie wrzucić na rozgrzaną patelnię z oliwą pokrojone w spore kawałki gruszki, wcześniej podgotowane „na pół” ziemniaki i szalotki. Smażyć kilka minut, aż wszystkie składniki będą miękkie, ale jednocześnie jędrne. Przyprawić na końcu solą, pieprzem, posiekanymi listkami szałwii i odstawić. Na sos: dodać do patelni pozostałej po smażeniu rolady galaretkę z gotowania, bulion, zagotować i trochę zredukować. Doprawić solą, pieprzem, miodem i jeśli smaku byłoby mało lub sos byłby jeszcze dość rzadki sosem pieczeniowym lub mąką ziemniaczaną. Mając już wszystko gotowe wyłożyć składniki na talerz. Najlepiej tak zsynchronizować poszczególne czynności , żeby wszystkie składniki były lekko ciepłe.

Składniki dla dwóch osób:

2 plastry schabu o grubości ok. 3 cm
1 spore jabłko + kilka łyżek cukru
2 małe średnio miękkie gruszki
kilka ziemniaków
kilka szalotek
pęczek świeżej szałwii
oliwa EV
1/3 kubka bulionu drobioweg
1 łyżeczka sosu pieczeniowego (opcjonalnie)
1 mała łyżeczka miodu
2-3 łyżki małych kawałków sera pleśniowego
sól, pieprz

środa, 7 grudnia 2011

Ciasteczka owsiane z kremem

Jeżeli mnie udało się je wykonać to znaczy, że może to zrobić praktycznie każdy, nawet ktoś kto potrafi w kuchni zrobić jedynie jajecznice. Ciastka są bardzo proste, dość efektowne i można je przyrządzić w niecałe 40 min. Przepis pochodzi ze „Złotej księgi czekolady”, ale nieznacznie go zmodyfikowałem z powodu braku niektórych produktów. I tak np. syrop kukurydziany zastąpiłem miodem, a płatki owsiane musli. Nie mam pojęcia jak smakowałby w wersji oryginalnej, ale te po zmianach też dały radę:) 

Przygotowanie

W sporej misce utrzeć na gładko masło, smalec i cukier. Do powstałego kremu dosypywać powoli mieszankę: mąki, kakao, proszku do pieczenia i soli. Następnie, mieszając dodać rozcieńczony z dwoma łyżkami ciepłej wody miód i musli tak żeby powstała masa była dość gęsta. Uformować z niej średniej wielkości kulki, wyłożyć na wysmarowaną masłem blachę i piec w temp. 180C ok. 20-25 min. Im gęściejsze ciasto zrobimy regulując to płatkami i mąką, tym bardziej ciastka przypominać będą kulki, a jeśli zrobimy za rzadkie to rozpłynął się nam na płasko. Kiedy ciastka są w piekarniku można przygotować nadzienie. W tym celu należy utrzeć ze sobą masło, cukier puder i kakao, tak aby powstał gładki krem. Wyciągnięte po upieczeniu ciastka wystudzić do temperatury pokojowej i posmarowane kremem posklejać w pary.  




Składniki na ok. 16 podwójnych ciastek:

Ciastka:

225 mąki pszennej
1-2 łyżki kakao
½ łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli
100 g drobnego cukru
125 g masła
125 g smalcu
150 g musli
60 g miodu

Krem:

60 g miękkiego masła
75 g cukru pudru
2 łyżki kakao

niedziela, 4 grudnia 2011

Makrela po "nicejsku"


Nie miałem pomysłu jak nazwać to danie, bo trochę przypomina główne, a trochę sałatkę, skąd zresztą powstał pomysł na jego wykonanie. Można aby powiedzieć, że jest to jakaś wariacja na temat sałatki nicejskiej, ale z powodu tego jednego dużego kawałka ryby trochę trudno by to było sałatą nazwać. W związku z tym powstała nazwa „makrela po nicejsku”. To proste i dość szybkie do przygotowania danie nie dość, że smaczne, to zdrowe i zawierające niewiele kalorii. Polecam. 

Przygotowanie

Ugotować kilka małych ziemniaków, fasolkę szparagową i jajko na twardo. Rybę wyfiletować, pozbawić ości, posolić, popieprzyć i usmażyć na złoto z obydwóch stron, po ok. 2 minuty, zaczynając oczywiście od strony ze skórką. Zdjąć z patelni, odstawić, żeby lekko przestygła i przygotować w tym czasie bardzo prosty sos, mieszając ze sobą oliwę, skórkę i sok z cytryny oraz natkę pietruszki i szczyptę soli, pieprzu. Wyłożyć ma talerz ugotowane wcześniej składniki, pomidorki cherry i oliwki. Danie podawać w temperaturze pokojowej lub lekko ciepłe.











Składniki dla dwóch osób:

1 makrela, wielkość zależna od apetytu (po połowie na osobę)
2 jajka na twardo
kilka niewielkich ziemniaków, najlepiej młodych
garść fasolki szparagowej
garść pomidorków cherry
garść czarnych oliwek
4 łyżki oliwy EV
sok z małej ½ cytryny
skórka starta z 1 małej cytryny
1 łyżka posiekanej natki pietruszki
sól, pieprz