wtorek, 4 maja 2010

Avocado i pomrańcza

Kolejna lekka sałata powstała zimą w celach higieny kalorycznej, która okazała się również świetnym daniem na upalne dni. Równie dobrze może pełnić rolę przystawki pobudzającej apetyt jak i eleganckiego dania głównego. A do jej zalet należy dołączyć jeszcze dwie, jest prosta i szybka w wykonaniu. Podstawą sukcesu w tym przypadku jest dojrzałe avocado i słodka, soczysta pomarańcza.

Przygotowanie

Pomarańczę obrać ze skórki i wykroić z niej cząstki, zostawiając wszystkie białe części, a z pozostałości wycisnąć sok i zachować. Następnie obrać avocado ze skórki, pokroić na cząstki, skropić cytryną, żeby nie ściemniało i ułożyć na talerzu w wachlarzyk na przemian z pomarańczą. Ozdobić czarnymi oliwkami, prażonymi płatkami migdałów, polać winegretem i gotowe. Można oczywiście zamiast w cienkie plastry pokroić owoce w kostkę, przemieszać z listkami zielonej sałaty, która zwiększy objętość całego dania i podać je w miseczce, rzecz gustu i potrzeb. Wskazane będzie tu z pewnością towarzystwo schłodzonego chardonnay lub jakiegoś gewurztraminera.


 
Vinegret: 
Sok z pomarańczy pozostały po jej obraniu i wykrojeniu, mieszamy z sokiem z cytryny, posiekaną natką pietruszki i odrobiną oliwy z oliwek extra vergine, ale tak, aby oliwa  nie zdominowała smaku całego sosu.

Składniki na jedną porcję:
Duża dojrzała pomarańcza
Duże dojrzałe avocado
Pół kubka czarnych oliwek
Duża garść uprażonych migdałów 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz