Miałem spore wątpliwości co do połączenia dwóch tak bardzo wyrazistych smaków jak wieprzowina i kozi ser i z tego powodu poszperałem nawet trochę w sieci żeby sprawdzić doświadczenia innych i nie zepsuć mojego kawałka boczku. Wiele tego nie było, ale mój nos mówił mi, że mimo wszystko może być dobrze. No i miałem rację, bo zestawienie okazało się naprawdę trafione i to w obydwóch przedstawionych poniżej odsłonach. Pierwszego dnia podałem roladę z młodymi ziemniaczkami i fasolką, a dwa dni później na grzybowym risotto.
Ten ok. kilogramowy kawałek mięsa wystarczył na dwa obiady dla dwóch osób. Nie próbowałem go tylko na zimno jak wędliny, ale kto wie, może i w tej wersji by się sprawdził.
Sposób przygotowania
Boczek posolić, popieprzyć natrzeć ziołami, zmiażdżonym czosnkiem i schować do lodówki na całą noc, a jeszcze lepiej na dobę. Gotowy, zamarynowany w ten sposób boczek rozciąć wzdłuż, ale nie do końca, tak żeby stworzył jeden długi i płaski płat mięsa. Przyprawić solą, pieprzem i przyprawami rozcięte miejsce i ułożyć na nim przesmażony krótko na patelni i przyprawiony szpinak. Dodać kawałki (¾ ilości koziego sera), zawinąć w roladę i związać sznurkiem. Posypać jeszcze trochę z wierzchu ziołami, dolać bulion i piec w piekarniku (180C) przez ok. godzinę pod przykryciem. Następnie zdjąć pokrywę naczynia, posmarować roladę wytopionym tłuszczem i piec jeszcze 15 min z włączoną w piekarniku opcją grill, żeby mięso się zarumieniło na złoto. Po upieczeniu, przed pokrojeniem rolada musi odpocząć ok. 20 min, inaczej wszystkie soki z niej wypłyną. Żeby zrobić sos wstawić naczynie po pieczeniu wraz pozostałą po nim zawartością na mały ogień i zagotować, dodać resztę koziego sera, konfitury z cebuli i dokładnie wymieszać. Jeśli powstały sos jest zbyt rzadki odparować, jeśli za gęsty dolać bulionu. Na końcu przetrzeć przez sitko w celu uzyskania gładkiej konsystencji.
Składniki:
kwadratowy lub prostokątny kawałek boczku bez kości o wadze ok. 1 kg
kilka zmiażdżonych ząbków czosnku
200 g obranych liści szpinaku
ok 70 g koziej rolady pleśniowej lub innego miękkiego koziego sera
rozmaryn, tymianek
sól, pieprz
pomidory w oliwie do podania
1 łyżka wytrawnych konfitur z cebuli
Risotto grzybowe
Na patelni o grubym dnie podsmażyć na oliwie cebulę, nie rumieniąc jej. Dodać namoczone wcześniej, odciśnięte i posiekane suszone grzyby i smażyć jeszcze chwilę. Wsypać ryż, wymieszać i poczekać aż się zeszkli, po czym dolać wino. Następnie stopniowo dolewać bulion w miarę wchłaniania go przez ryż cały czas mieszając. Po ok. 2o min, kiedy ryż jest już prawie ugotowany, dodać do niego masło, posiekaną natkę pietruszki, konfitury z cebuli i parmezan. Przyprawić solą i pierzem.
Składniki dla dwóch osób:
3/4 kubka ryżu arborio
ok. 2,5 kubka bulionu warzywnego
duża garść suszonych borowików lub podgrzybków
1/3 kubka białego wina
2 łyżki posiekanej natki pietruszki
2 łyżki masła
2 łyżki wytrawnej konfitury z cebuli
1 średnia cebula
2-3 łyżki startego parmezanu
2-3 łyżki oliwy EV
sól, pieprz
No ładne cacko :-)
OdpowiedzUsuńJeszcze nigdy nie piekłem boczku, a zawsze miałem na to ochotę. Ze szpinakiem wchodzę w ciemno, zawartość "futrzanego" sera przekona moją Panią ;-)
Wygląda rewelacyjnie!
OdpowiedzUsuńWygląda wspaniale :) Kiedy Ty ją przygotowujesz wygląda na prostą, ale ja bym chyba miała problemy ;)
OdpowiedzUsuńpiękna, kolorowa!!!
OdpowiedzUsuńpysznie! gratuluje! :)
OdpowiedzUsuńświetny przepis :)ochoty sobie narobiłam ;p myślę że to będzie sobotni obiad :)
OdpowiedzUsuńJak to sie stalo ze wczesniej nie trafilam na Pana blog?! Niebanalne potrawy
OdpowiedzUsuńRolada z boczku wyglada wysmienicie ale jutrzejszy obiad juz zaplanowany
Krolik w smietanie wedlug Pana przepisu
Pozdrawiam
Mam nadzieję, że dowiem się czy smakowało.
OdpowiedzUsuńpzdr.
Polino, napisz koniecznie jak wyszło.
OdpowiedzUsuńEj, Drogi Panie, czy można się Panu oświadczyć!!??
OdpowiedzUsuńNajpierw trzeba by zapytać o to moją żonę:))
OdpowiedzUsuńRoladka pierwsza klasa. Ponieważ ser kozi nie należy do moich ulubionych, zastąpiłam go fetą. Wyszło pysznie. Równie dobrze smakuje podawana na gorąco jak i w roli wędliny.
OdpowiedzUsuń